امروز : پنج شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۶ می باشد.

آشپزی و تغذیه

نقش حجامت در ترک اعتیاد به تریاک

نقش حجامت در ترک اعتیاد به تریاک

 

مقدمه:

اعتیاد به مواد مخدر یک معضل بزرگ اجتماعی در مواجع می باشد . از آنجایی که افراد معتاد جزء نیروی کار مفید جامعه محسوب نشده و از طرف دیگر مشکلات زیادی را حداقل از نظر اقتصادی برای خود ، خانواده و جامعه ایجاد می کنند ،ترک دادن آنها اهمیت ویژه ای می یابد .

تاکنون روش ها و داروهای مختلفی برای ترک اعتیاد ابداع و به کار گرفته شده است . بعضی از این روش ها بسیار گران و برخی دیگر طولانی مدت هستند و در بعضی دیگر نیاز به بستری کردن بیمار دارند .پرسش بنیادین تحقیق نقش حجامت در ترک اعتیاد به مواد مخدر(تریاک) به عنوان یک روش سم زدایی و درمان جدید این است که، آیا می توان افراد معتاد به مواد مخدر را براساس حجامت (خون گیری مویرگی از پشت شانه و کمر با تیغ زدن به پوست ) ،

یک نوع رژیم غذایی خاص (انرژی زا و گرمی بخش) و با استفاده از گیاهان دارویی سم زدا و گرمی بخش درمان کرد؟

با دقت و توجه به مبتلایان به اعتیاد از دید طب اسلامی و سنتی مشاهده می شود که به علت سرد بودن طبع مواد مخدر(تریاک) و مصرف چندین ساله این مواد توسط افراد معتاد، طبع بدنی افراد مبتلا بسیار سرد بوده و خون وی حاوی مواد سمی زیادی خواهد بود . وجود این مواد سمی در خون ،وجود انواع مشکلات جسمی، اقتصادی و فرهنگی همه و همه دست به دست هم داده ، قدرت جسمی و فکری سالم فرد را تحت تاثیر قرار می دهد به طوری که زندگی فرد در یک سیکل معیوب قرار می گیرد. لذا براساس دید طب اسلامی و سنتی باید بتوانیم به شکلی ابتدا سم موجود در خون را تخلیه نمائیم و از طرفی با تغییر سبک زندگی،روش تغذیه مناسب و تجویز گیاهان دارویی سم زدا و گرمی بخش بدن را به سوی پاکی،گرمی و سلامتی بازگردانیم. لذا با این فرض می توانیم با انجام حجامت ، تغییر نوع تغذیه و با استفاده از چندین گیاه دارویی به عنوان یک روش درمانی جدید در کوتاه ترین زمان ،افراد معتاد به مخدر را درمان کرد که حجامت نقش اصلی و بقیه موارد نقش کمکی خواهند داشت .

مواد و روش ها:

اهداف علمی – کاربردی تحقیق، پیگیری و اطلاعات لازم به صورت میدانی جمع آوری شد به طوری که این تحقیق یک مطالعه کلینیکال تریال (Clinical Trial) از نوع Befor –Afterمی باشد که بر روی۴۰ نفر از بیماران ( معتادان به تریاک) ۲۰ تا ۴۲ ساله مراجعه کننده به مطب خصوصی در شهرستان تنکابن انجام شده است . تمام بیماران از جهت طبع بدنی ، نوع رژیم غذایی و چگونگی مصرف مواد مخدر ( ازنظر مقدار مصرف ،مدت و شیوه مصرف) مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج جمع آوری شد و اطلاعات لازم در پرسشنامه تنظیمی درج گردید و عمل حجامت انجام و نتایج آن نیز ثبت گردید. سپس اطلاعات حاصله توسط نرم افزار آماری SPSS-10 و تست آماری خی دو مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت .

روش عملی درمان با حجامت:

الف- به بیمار می گوییم مصرف مواد خود را قطع و هنگامی که حالت خماری و درد عضلات بدن شروع شد، مراجعه کند یعنی هنگام مراجعه حتماٌ باید درد بدن او شروع شده باشد در غیر این صورت حجامت اثر مطلوب را نخواهد داشت .

ب- در جلسه اول حجامت عام را انجام می دهیم .( مکان حجامت عام در پشت و بین دو کتف می باشد). از آنجایی که در ابتدای مراجعه قسمتهای مختلف بدن درد دارد ، حجامت عام انجام می شود و با توجه به تأثیر فراگیر حجامت عام بر کل بدن، باعث تسکین تمامی دردهای فرد معتاد می شود .

معمولاٌ درد کاملا رفع و حالت سبکی و نشاط جای حالت خماری را می گیرد . اما اگر هنوز دردی در ناحیه کمر یا ساق پاه وجود داشته باشد جهت تکمیل درمان بر روی این نواحی بادکش گرم و خشک انجام می شود که آن دردها هم رفع خواهد شد .

ج- بعد از اتمام جلسه اول، داروهای گیاهی لازم را تجویز کرده و می گوئیم فردا جهت ویزیت مجدد مراجعه کند . این داروها که عموماً طبیعت گرم دارند عبارتند از :

۱- زنیان : این دارو تأثیر مستقیم در سم زدایی( Detoxification ) دارد .

ضمناً حالت لرز و احساس سرما را از بین برده و بدن را گرم می کند. درد و سوزش معده را از بین می برد و در کاهش و یا رفع درد بدن نیز بسیار موثر است .

طرز مصرف آن : یک قاشق مرباخوری به صورت دم کرده – روزی سه مرتبه همراه عسل می باشد .

۲- عرق نعناع : جهت کاهش درد و سوزش معده و یا اسهال به صورت شربت مصرف می شود .

۳- اسطوخدوس: جهت رفع بی قراری ، بی خوابی و اضطراب به صورت دم کرده صبح و شب مصرف می شود .

تذکر: برای بیمارانی که حوصله مصرف داروی گیاهی را ندارند می توان طبق معمول پزشکی روز از داروهای ضد درد- ضد اسهال و داروی اعصاب و آرام بخش استفاده نمود .

د-جلسه دوم که در واقع روز دوم مراجه بیمار است :

اگر اعتیاد به مواد مخدر شدید نباشد، بیمار با همان یک جلسه درمان، بهبود یافته و نیازی به مراجعه مجدد ندارد در صورت بروز درد و مراجع بیمار موضع درد را سوال و همان موضع را حجامت می کنیم .

معمولاٌ درد بیشتر در کمر و یا پاها بروز می کند که در این حالت کمر یا ساق پایی که بیشتر درد دارد حجامت می کنیم.

چنانچه بیمار همزمان درد کمر و ساق پاها را داشت، در جلسه دوم ناحیه کمر را حجامت می کنیم که بعد از اتمام حجامت درد ساقین از بین می رود ولی چنانچه هنوز در ناحیه ساقین درد داشت بادکش گرم و خشک را روی ساقین انجام می دهیم .

اگر فقط هر دو ساق پا درد داشت ( کمر درد نداشت)فقط یکی از ساق ها را حجامت می کنیم که در این حالت درد هر دو پا رفع خواهد شد .

هـ جلسه سوم : در غالب موارد اعتیاد با همین دو جلسه درمان ، رفع خواهد شد و بیمار درد و ناراحتی زیادی نخواهد داشت و به ندرت لازم می شود تا برای نوبت سوم مراجعه کند . در صورت مراجعه مجددا به تمرکز درد توجه کرده و براساس آن در صورت نیاز حجامت وی را تکرار می کنیم .

یافته ها:

درمان معتادان به تریاک به وسیله حجامت به عنوان یک روش جدید سم زدایی، تغییر تغذیه و تجویز گیاهان دارویی بر روی ۴۰ داوطلب مراجعه کننده به مطب خصوصی درطی ۲ سال ( از شهریور ماه سال ۱۳۸۲ تا شهریور ماه سال ۱۳۸۴) انجام شد .

حداقل سن مراجعه کنندگان بدون در نظر گرفتن جنسیت ۲۰ سال و حداثر سن ۴۲ سال بود که میانگین سن۳۱ سال می باشد.

– از بین ۴۰ نفر، ۳۶ نفر آنها مرد( ۹۰ درصد) و ۴ نفر آنها زن( ۱۰ درصد) بودند .

-در خصوص طبع بدنی بدون در نظر گرفتن جنسیت، ۳۲ نفر آنها ( ۸۰ درصد) دارای طبع سرد و ۸ نفر آنها( ۲۰درصد) دارای طبع گرم بودند .

– برای ۳۲ نفری که دارای طبع سرد بودند غذاهای انرژی زا و گرمی بخش و گیاهان دارویی سم زدا به عنوان یک روش کمکی پس از انجام حجامت (خون گیری مویرگی از پشت شانه و یا کمر) تجویز شد.

– تمامی مراجعه کنندگان حداقل ۲ بار( از ناحیه شانه و کمر) در ۲ روز مختلف، حجامت شدند .

-پس از پیگری ها مکرر در طول ۶-۳ ماه هیچ کدام از مراجعه کنندگان تحت درمان ، بازگشتی به اعتیاد نداشته و ۱۰۰ درصد افراد پاک شده بودند .

نتایج:

طبق این مطالعه درمان افراد معتاد به مواد مخدر(تریاک) با استفاده از حجامت به عنوان یک روش جدید سم زدایی و روش کمکی تغذیه مناسب گرمی بخش و انرژی افزا و استفاده از گیاهان دارویی دارای خاصیت سم زدا و گرمی بخش در ۱۰۰ درصد افراد صورت گرفت و با توجه به P<0/0001 تحقیق معنی دار بود .

سن به سال درصد تعداد طبع
۲۰ حداقل ۸۰ ۳۲ سرد
۴۲ حداکثر ۲۰ ۸ گرم
۳۱ میانگین

توزیع سنی مراجعه کنندگان درصدطبع افراد مراجعه کننده جهت

جهت درمان تریاک با حجامت ترک اعتیاد(تریاک) با حجامت

درصد تعداد
۹۰ ۳۶ مرد جنس
۱۰ ۴ زن
۱۰۰ ۴۰ کل

توزیع جنس مراجعه کنندگان جهت درمان تریاک با حجامت

بحث :

در خصوص مکانیسم تاثیر حجامت در ترک اعتیاد تحقیقات آزمایشگاهی الزامی است ولی فرضیه های زیر مطرح می باشد .

الف- آزاد سازی مواد ضد درد در بدن :

به نظر می رسد حجامت با آزاد کردن یک سری مواد ضد درد( آندروفین) نقش اساسی در رفع درد دارد.

مشکل اصلی در ترک اعتیاد نیز کنترل درد است که چند ساعت بعد از قطع مصرف مواد بروز می کند .

از آنجایی که بعد از اتمام حجامت بلافاصله تمامی دردها از بین می رود نتیجه گرفته ایم که این تأثیر سریع علتی جز آزاد شدن مواد ضد درد در بدن ندارد.

ب- دفع سموم از بدن:

حجامت نقش اساسی در دفع سموم از بدن دارد و این حقیقتی است که در روایات به آن اشاره شده است .

در روایت آمده است که غذای مسمومی به حضرت محمد(ص) و همراهانشان خوراندند . حضرت بعد از خوردن آن غذا، حجامت کردند و به همراهان خود نیز دستور دادند که حجامت کنند .

با الهام گرفتن از این روایت و روایات مشابه می توان نتیجه گرفت که حجامت با همین مکانیسم باعث پاکسازی سریع خون از مواد مخدر و تسریع در درمان می شود و احتمالاٌ اگر از نظر آزمایشگاهی غلظت مواد مخدر را در خون حجامت اندازه گرفته و با خون ورید مقایسه کنیم این نتیجه تأئید می شود .

ج- تقویت قوای عقلانی :

یکی از معضلات موجود در راه ترک اعتیاد روی آوردن مجدد به آن توسط کسانی است که بعد از زحمات زیاد موفق به ترک می شوند . به همین علت امروزه مطرح می کنند که معتادان مشکل روانشناسی و فکری دارند و تا زمانی که این مشکل در آنها رفع نشود طرح های موجود برای ترک اعتیاد منجر به شکست می شوند .

بر همین اساس پیشنهاد شده است که افراد معتاد حتماٌ تحت مشاوره روانکاوی و روان درمانی قرار گیرند .

حجامت تنها روی سلامت جسم تاثیر نداشته بلکه موجب سلامت روح و روان فرد نیز می شود .

حضرت علی(ع) می فرمایند :

انَّ الحجامهَ تُصَحّحُ البَدَن و تُشَّدُ العقل

مشاهدات محدود ما نشان می دهد در مواردی که شخص به وسیله حجامت اقدام به ترک اعتیاد می کند ، احتمال اعتیاد مجدد وی کمتر از سایر روش هاست . حتی در مواردی بیمار اذعان می کند که نسبت به مواد مخدر تنفر پیدا کرده و میلی به آن ندارد .

بنابراین اگر در نظر بگیریم که حجامت باعث تقویت مبانی عقلی در بیمار می شود می توانیم نتیجه بگیریم علتی که باعث می شود معتادان ترک شده کمتر ازسایر روش های درمانی به اعتیاد مجدد روی آورند ، همانا تاثیر حجامت بر تعقل آنها می باشد .

این فرضیه ها از نظر آماری به اثبات رسیده و مشخص شده است که حجامت یکی از آسان ترین و کاملترین روش ترک اعتیاد است . که طبق روش کیلینیکال ترایال در مطب این عمل انجام شد و در صد قابل قبولی از بیماران مراجعه کننده بدون برگشت در کمتر از یک هفته درمان شدند . لذا در این تحقیق به توفیق و هدایت الهی و براسا قوانین طب اسلامی و سنتی موفق شده ایم ارتباط بین نقش حجامت در ترک اعتیاد به مواد مخدر ( تریاک) و استفاده کمی از تغذیه مناسب و گیاهان دارویی را مورد بررسی قرار دهیم و آن را به عنوان یک روش درمانی جدید و موفق ارائه دهیم و عقیده داریم که ترک اعتیاد به وسیله حجامت یکی از بهترین روشهای ممکن است زیرا :

  1. درمان به صورت سرپایی بوده و هیچ نیازی به بستری کردن بیمار نیست .
  2. درمان بسیار ارزان بوده و با حداقل وسایل و امکانات امکان پذیر است .

۳٫ طول مدت درمان بسیار کوتاه ( معمولاٌ ۴-۳ روز و به ندرت ۷ روز ) می باشد

۴٫ مهمترین معضل در ترک اعتیاد ، تحمل درد از جانب بیمار است . با روش حجامت ترک اعتیاد بدون درد یا با حداقل درد امکان پذیر است .

۵٫ با روش حجامت معمولاٌ هیچ نیازی به مصرف داروی شیمیایی نمی باشد و یا به حداقل دارو نیاز است.

۶٫ احتمال اعتیاد مجدد بیماری که با روش حجامت اقدام به ترک اعتیاد می کند ، نسبت به روش های دیگر کمتر است که مربوط به مکانیسم های فرضیه احتمالی تاثیر حجامت در ترک اعتیاد است .

مطالب مرتبط

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب