امروز : پنج شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۶ می باشد.

آشپزی و تغذیه

راهی برای درمان سوءظن

راهی برای درمان سوءظن

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -حضرت آیت‌الله العظمی صانعی به پرسشی درباره راه درمان سوءظن پاسخ گفته است.

به گزارش شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

به مردم سوء ظن دارم و هر کس را می بینم، در ذهن خودم به او وصله ای می چسبانم و مثلا می گویم ریا کار است و این یک مشکل بزرگی برای من شده است. چه کنم و چه طور خودم را معالجه کنم؟

علمای علم اخلاق، سوءظن به خدا و خلق خدا را از نتایج ترس و ضعف نفس دانسته اند. لذا باید ضعف نفس را برطرف کرده و در همه کارها به خدا اعتماد نمود و غیر از او از هیچ چیز نترسید، چون هرچه هست از آنِ اوست و قرآن، هم از ضعف نفس نهی کرده و هم از سوء ظن. بنابراین، سعی کنید نسبت به هر فردی که سوءظن پیدا می کنید، او را از خود بهتر بدانید و کارهای او را حمل بر خوبی نمایید تا کم کم از شرّ این خصلت زشت، رهایی یابید. امیر المؤمنین(علیه السلام)فرموده اند: «کارهای برادر دینی ات را تا می توانی، حمل بر خوبی کن و حمل بر بدی نکن تا یقین برایت حاصل گردد که کارش خوب نیست»; یعنی به مجرّد وَهم و گمان، ترتیب اثر نده و کارش را حمل بر بدی نکن; چون کسی از دلِ دیگری خبر ندارد و ظاهر را می بیند، و از خداوند هم کمک بگیرید و به حرف افراد نسبت به دیگران، اطمینان حاصل نکنید و ترتیب اثر ندهید. ان شاءالله که مفید واقع شود.

 

مطالب مرتبط

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب