امروز : جمعه ۱۳۹۷/۰۲/۷ می باشد.

آشپزی و تغذیه

خواص درمانی میوه ى درخت سقز بنه

خواص درمانی میوه ى درخت سقز بنه

در فارسى اسم من ((بن (( و ((بنه (( مى باشد و عده اى هم به آن پسته ى وحشى مى گویند. انواع و اقسام دارم . به میوه پیوندى من گلخک و به نوع ترش من بنشته گویند، و در شیراز ماست بندان آنرا با ماست مخلوط مى کنند، تا خوش و بو و گوارا شود. در زبان ترکى به میوه ى من ((چاتلانغوش (( و ((چتلانغوچ (( است و سابقا در تهران زیاد مصرف داشت . اعراب به میوه درخت من حب الخضراء لقب داده اند. گل درخت من قرمز است . در رنگرزى از آن استفاده مى شود. پسته را به تنه ى من پیوند مى زنند تا محصولى درشت و خندان بدست آورند، و چنانچه مرا به درخت پسته پیوند کنند، میوه ى من درشت شده و گلخنک نامیده مى شود.

درخت من دیر خزان مى کند و از تنه ى آن بطور طبیعى ، یا با دادن شکاف صمغى خارج مى شود که به آن در فارسى سقز و در عربى بطم گویند. در بلوچستان میوه درخت مرا کوبیده و با آن حلوا درست مى کنند و معتقدند که بهترین مقوى اعصاب و شهوت است . در خوزستان و سایر استان هاى جنوبى ، دانه هاى میوه ى مرا در ظرفى پر از آب نگاهدارى مى کنند تا خشک نشود. درخت من در جنگلهاى خشک فارس کرمان – بلوچستان – یزد – لرستان – کردستان و ارتفاعات الموت و کوه هاى پنجگانه و از دوستان کبد و طحال است . شهوت را زیاد مى نمایم . زهکش کلیه و ریزکننده سنگها هستم ، اخلاط سینه و ریه را پاک مى کنم ، خارج کننده ى اقسام کرم معده بوده و پیشاب را زیاد مى نمایم . خون قاعده و بواسیر را که بسته شده باشد باز مى کنم . باد شکن – ضد فلج و لغوه بوده ، سرفه و خفقان را تسکین مى دهم . مسکن درد کمر – درد پشت و درد قولنج هستم . میوه ى مرا جهت درمان غش و استسقاء تجویز کرده اند. مخلوط با بادام و شکر جهت چاق شدن بدن و باز شدن ادرار و با سرکه جهت سر درد و تنقیه ى جگر و گزیدن افعى و رتیل نافع مى باشم . اگر میوه ى مرا داخل نان کنند، از تخمیر آن در شکم جلوگیرى مى کنم و به هضم آن کمک مى نمایم . زیاده روى در خوردن من باعث زخم شدن دهان و کم اشتهایى است . ضماد من درمان ورم ها و زخم هاى سخت است . مالیدن میوه کوبیده ى من بر پوست بدن باز کننده ى رنگ و نیکویى رخسار است و در صورتى که مدتى آن را بر محل ماه گرفتگى بمالند، به تدریج رنگ آن را زایل مى نماید. میوه ى من داراى ویتامین هاى ((آ)) و اقسام ((ب (( و ((د)) مى باشد و به همین جهت مقوى اعصاب بوده و ترک لب را معالجه و از شبکورى جلوگیرى مى کند. نرمى استخوان را درمان مى نماید. اگر میوه ى مرا کمى سوزانده و آن را بر محل گرى بمالند، باعث رویاندن مو مى شوم . مخصوصا در مورد طاسى سر اثر بیشترى دارم و چنانچه برگ درخت مرا کوبیده و بر محل ریزش مو بمالند، باعث روییدن مو شده و مو را دراز نگاه مى دارم . بخور. پوست درخت من جهت گریزاندن حشرات آزموده شده ….و در صنعت داروسازى با صمغ آن پمادى درست مى کنند که مالیدن آن بر بدن از گزش پشه جلوگیرى مى نماید. جوشانده پوست درخت من با مصطکى جهت فلج – لغوه – کزاز – رعشه – ورم مفاصل و پاک کردن لکه هاى ضربه از پوست مفید است . کوبیده ى برگ من با آب خضاب خوبى است و با سر که و روغن جهت رویاندن ، نرم کردن و دراز نگاهداشتن مو مفید است . به هم میهنان کلیمى توصیه کنید که در موقع پختن فطیر از میوه ى من استفاده کنید تا دفع ضرر آن شود.

سقز

صمغ درخت من که سقز نام دارد، مقوى معده بوده ، و به هضم غذا کمک مى کند و با آن سقزهاى تجارتى را مى سازند. پیشاب آور و محرک اشتها است و با محلول الکلى آن در صنعت نوعى ورنى فسادناپذیر ساخته مى شود. ضماد آن که با پیه ذوب مى شود جهت رفع کجى و ترکیدن ناخن و درمان شقاق مزمن (ترک نشیمنگاه ) مى باشد. مخصوصا اگر کمى شنجرف به آن اضافه شود. صمغ درخت من مخلوط با روغن زیتون جهت بر طرف کردن و رمها و ترک پوست و خارش آن سودمند مى باشد. مقدار خوراک سقز پنج گرم مى باشد. اهالى بلوچستان و استانهاى جنوبى که از میوه من استفاده مى کنند، در برابر امراض بزرگ مثل سرطان در امان مى باشند. و اگر دسترسى به میوه ى من ندارید، از ترشى من که به چاتلانغوش معروف است استفاده کنید.

مطالب مرتبط

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب